Rozmowa z Agatą Chodowską - Dyrektor Departamentu Analiz i Wdrożeń

01.12.2017

Agata Chodowska pracuje w firmie od 10 lat, aktualnie obejmuje stanowisko Dyrektora Departamentu Analiz i Wdrożeń oraz pełni funkcję Członka Zarządu. Zgodnie ze swoim mottem – stawia na nieustanny rozwój i dążenie do wyznaczonych celów! Zachęcamy do przeczytania rozmowy. 

 

„Kobiety rzadko obejmują wysokie stanowiska w branży technologicznej nie z powodu uprzedzeń i dyskryminacji, ale z powodu różnic biologicznych między mężczyznami a kobietami" - uważa jeden z pracowników Google'a. Ty temu zaprzeczasz. Czy od zawsze czułaś, że zostaniesz inżynierem i będziesz pracować w branży informatycznej? 
Od zawsze interesowały mnie dziedziny, które standardowo uważa się za ‘chłopięce’ czy ‘męskie’. Jako dziecko wolałam samochody od lalek, a później lepiej odnajdywałam się na lekcjach matematyki niż polskiego. Idąc tą ścieżką, z coraz większym zainteresowaniem śledziłam rozwój nowych technologii i wiedziałam, że z tym chcę wiązać swoją przyszłość. Wybór kierunku studiów był już więc formalnością. Informatyka jest bardzo szeroką dziedziną, w której wiele osób może znaleźć coś dla siebie – od programowania na wielu poziomach abstrakcji, po analitykę systemową i biznesową czy architekturę wielkich rozwiązań. 

 

Skończyłaś studia na Wojskowej Akademii Technicznej kilka lat temu, kiedy kierunki ścisłe nie były tak popularne wśród kobiet. Czy dało się to odczuć na Twoim wydziale?
Gdy przychodziłam na studia to nie dość, że kierunek był uznawany za mało kobiecy to i uczelnia nie kojarzyła się z obecnością kobiet. Wśród 200 osób na roku, było nas 18. Byłyśmy więc bardzo widoczne i rozpoznawalne. Spotykało się to z różną reakcją ze strony wykładowców, choć przyznaję, że w większości przypadków była to reakcja bardzo pozytywna.

 

Jak myślisz, dlaczego w świecie technologii jest nadal tak mało kobiet?
Kierunki ścisłe, związane z informatyką uznawane są za kierunki trudne i wymagające pracy, gdzie trzeba wykazać się zainteresowaniem technologiami, zrozumieniem oraz umiejętnościami algorytmicznego i analitycznego myślenia, co uważane było za domenę mężczyzn. Myślę, że opinia społeczna oraz pewne schematy są czasem ciężkie do obalenia i wiele kobiet rezygnowało z takich kierunków z często niesłusznych obaw, że to zbyt trudne, że zostaną wyśmiane, że sobie nie poradzą. A tak naprawdę to czy analiza matematyczna czy algorytmy są o wiele trudniejsze niż przedmioty z kierunków medycznych? Na szczęście zaczyna się to szybko zmieniać, i teraz na korytarzach WAT można zobaczyć zupełnie inne proporcje płci. 

 

Co można zrobić, aby to uległo zmianie?
Uświadamiać, pokazywać, co naprawdę kryje się za kierunkiem ‘informatyka’, zachęcać! Zauważyłam, że w ostatnich latach kładzie się duży nacisk na motywację młodych ludzi, aby jednak decydowali się ryzykować i tym samym szkolić nowe pokolenie dobrych inżynierów. Tworzone są kampanie społeczne, również wspierane przez światowych gigantów z dziedziny nowych technologii, które nie dość, że pokazują jak bardzo atrakcyjna jest to dziedzina, to jeszcze szczególny nacisk kładą na fakt, że zainteresowanie tym tematem oraz talent w tym kierunku nie jest uzależniony od płci.

 

Jak wygląda Twój dzień pracy? Czym się na co dzień zajmujesz?
W firmie Tecna pracuję już prawie 10 lat. W tej chwili zajmuję stanowisko Dyrektora Departamentu Analiz i Wdrożeń oraz równolegle pełnię funkcję Członka Zarządu. Oznacza to wiele obowiązków uzależnionych od różnych czynników – prowadzonych projektów, dnia miesiąca, nawet pór roku.. Zarządzam zespołami projektowymi, które realizują zadania dla konkretnych klientów, czasem również i sama prowadzę projekty wdrożeniowe. Jeżdżę na warsztaty, konferencje i prezentacje, które dają możliwość zaprezentowania firmy oraz naszych rozwiązań. Równolegle prowadzę sprawy związane ze strategią firmy, sprzedażą, kierunkami rozwoju oraz sprawuję pieczę nad finansami spółki. Nie jest to duża firma, co ma swoje wady i zalety, ale na pewno pozwala na posiadanie pełnego obrazu tego, co się w niej dzieje oraz realny wpływ na to, co się będzie dziać.

 

Co lubisz w swojej pracy?
Na pewno atrakcyjne jest dla mnie to, że realizuję wiele różnorodnych zadań, przez co obce jest mi uczucie nudy. Sam fakt, że pracuję w tej firmie od 10 lat i to na różnych szczeblach powoduje, że brałam i biorę czynny udział w tworzeniu jej obecnego obrazu od podstaw, co sprawia mi niezwykłą satysfakcję. Bardzo istotna jest również dla mnie atmosfera w firmie – to że jest to mała firma powoduje, że pracownicy wszyscy się znają i nie ma niepotrzebnych i sztucznych podziałów, które często można spotkać w większych organizacjach. Uważam, że skoro w pracy spędzamy tylko czasu to nie powinna ona być źródłem stresu i problemów, gdyż to nikomu nie służy - ani pracownikom ani pracodawcy.

 

TOP